Mentalna bolest je zdravstveni problem koji u značajnoj mjeri slabi mogućnosti osobe da misli, osjeća i djela, izaziva stres i osujećuje funksionisanje osobe u važnim životnim oblastima. Mentalna bolest ima mnogo imena, klasifikacija, načina prezentovanja, ali zapravo je jedno zajedničko: koči osobu da ostvari svoje potencijale, da bude zadovoljna sobom, svijetom oko sebe, funkcioniše u društvu…
Razlika koju pravimo između mentalnog i fizičkog je ovdje najočiglednija. Kad je nečija bolest povezana sa telesnim, iskazujemo žaljenje, nudimo podršku, posjećujemo u bolnici, imamo mnogo razumijevanja, strpljenja i bijesni smo na bolest koja je zahvatila našeg rođaka, prijatelja, poznanika. Ali kada je neko mentalno bolestan? Uplašimo se, sklonimo se, zažmurimo, ne razumijemo, nemamo strpljenja.
Da li ste znali da se, kada doživimo socijalno odbacivanje, aktiviraju isti receptori mozga kao i kada doživimo fizičku povrjedu? Usamljenost boli. Ljudima koji imaju mentalni problem je podrška potrebna, a upravo su za to uskraćeni. Mentalna bolest nije zarazna, ali ravnodušnost jeste.
Izvor: Srce, centar za emotivnu podršku i prevenciju samoubistva