17-01-2025

U Budvi otvorena izložba Bocarići i Zmijanjski vez - nematerijalna kulturna baština

Izložba pod nazivom "Bocarići i Zmijanjski vez – nematerijalna kulturna baština", realizovana u saradnji sa JU Muzeji i galerije Budve i JU Muzej Republike Srpske Banja Luka, otvorena je juče u Modernoj galeriji „Jovo Ivanović”, saopšteno je iz JU Muzeji i galerije Budve.



Kako navode, na izložbi je predstavljena kolekcija Zmijanjskog veza, koja je dio zbirke Etnološkog odjeljenja Muzeja iz Banja Luke, kao i djela umjetnika Anastasa i Špira Bocarića iz fonda Moderne galerije „Jovo Ivanović”.

Autor izložbe je Danijela Đukanović, muzejski savjetnik – etnolog. Realizatori izložbe su Ivana Domazetović, dokumentarista i Dragana Radoja, savjetnik – konzervator.

Izložbu su zvanično otvorile direktorica JU Muzeji i galerije Budve mr Lucija Đurašković i Danijela Đukanović, muzejski savjetnik – etnolog. Moderatorka večeri je bila Ivana Domazetović. U muzičkom dijelu programa nastupila je učenica IV razreda, Jelena Marković, izvedbom na klaviru ,,Balada za Adelinu”, u klasi nastavnice Milice Pejović.

"Veliko mi je zadovoljstvo da vam u ime JU Muzeji i galerije Budve poželim dobrodošlicu na otvaranje izložbe Bocarići i Zmijanjski vez, koja nas uvodi u jedinstven svijet umjetnosti i kulturnog nasljeđa. Ova izložba posvećena je dvojici izuzetnih umjetnika, braći Špiru i Anastasu Bocariću rođenim u Budvi u drugoj polovini 19. vijeka koji su svojim djelovanjem ostavili neizbrisiv trag u istoriji naše umjetnosti kao jedni od prvih akademskih školovanih slikara s ovih prostora. Njihova djela svjedoče o značaju obrazovanja i umjetničkog stvaranja u očuvanju i promicanju kulturnog identiteta. Posebno bih istakla Špira Bocarića, čiji rad prevazili okvire likovne umjetnosti. Špiro je bio ne samo vrstan slikar, već i istaknuti muzeolog, etnolog, paleontolog i strastan fotograf, čije je interesovanje za tradicionalnu kulturu ostavilo trajno nasljeđe. Bio je osnivač i prvi upravnik Muzeja Republike Srpske u Banja Luci. Mučki je ubijen u logoru Jadovno 1941. godine od strane ustaša. Njegova strast prema očuvanju narodnog stvaralaštva posebno se ogleda u istraživanju zmijanjskog veza – tog jedinstvenog rukotvornog blaga koje je danas pod zaštitom UNESCO-a. Špiro je među prvima prepoznao značaj zmijanjskog veza ne samo kao estetskog fenomena, već i kao simbola duhovnosti, kreativnosti i identiteta naroda ovog kraja", poručila je Đurašković.

Danijele Đukanović je ovom prilikom istakla značaj tradicionalnog nasljeđa koje treba da se zaštiti i čuva, dodajući:

"Ali takođe da prezentujemo i pokažemo jedni drugima koliko ima u našem nasljeđu sličnosti prije svega a manje različitosti.
Pozivam vas sve da zajedno uživamo u izložbi i hvala vam što ste došli".