Foto: privatna arhiva
Kako saznajemo problem sa izlivanjem kanalizacije u ovom naselju traje skoro dvije decenije, a sve je počelo izgradnjom okolnih stambenih zgrada, pa se povećao pritisak na postojeću kanalizacionu infrastrukturu.
"Problem je kulminirao 2018. godine kada se desila havarija i tada mi je bio poplavljen sprat od kuće u sred sezone, 1. avgusta. Gostima sam morao da naknodim štetu i platim premještaj u drugi objekat, a sanacija me koštala 5000 eura", kazao je u izjavi za naš portal Đurica Čejović, vlasnik kuće i stanovnik ovog naselja.
Video: privatna arhiva
On je kazao da su se u više navrata obraćali Komunalnoj inspekciji koja je sačinjavala zapisnike, a sa problemom je od početka upoznat i gradski Vodovod takođe i nadležni opštinski sekretarijati. Mještani su zvanično urgirali i prilikom izrade plana investicionih aktivnosti Opštine Budva kada je njihov zahtjev uvršten u plan za realizaciju tokom 2020. godine, ali do danas, kako je istakao Čejović, ništa nije preduzeto.
"Ja sam zaposlen u Vodovodu i predložio sam im šta treba da se uradi. Kanalizaciona cijev u našem naselju je promjera fi 200, pa ne može da izdrži tolliki pritisak. Kompletan kanalizacioni krak od novoizgrađenih zgrada treba prekinuti i prespojiti ga na veći cjevovod u naselju Rozino, tim prije što se kanalizacija sliva niz Mainsku ulicu. Razočarani smo što naši zahtjevi nisu ispoštovani, uprkos obećanjima", kazao je Čejović i apelovao na nadležne da se u susret sezoni što hitnije nešto preduzme.
Povodom ovog problema obratili smo se i gradskom Vodovodu od kojih smo dobili sledeći odgovor:
"Ovakva izlivanja se povremeno dešavaju jer je kanalizaciona mreža na ovoj lokaciji opterećena. Kako ranijih godina urbanizacija grada često nije pratila adekvatnu komunalnu infrastrukturu to se isto nerijetko dešavalo. Dakle, s u vezi istog možemo da saopštimo da ekipe redovno obilaze ovu lokaciju i saniraju situaciju. Kako su često začepljenja trenutna tako i ekipe odmah reaguju, a nerijetko i po prijavi stanara. Teren se najprije čisti i ispira što doprinosi potpunoj sanaciji istog. Jedino rješenje ove problemetike, za sada, je aktivnost koja već duže vrijeme podrazumijeva redovno kontrolisanje kanalizacione mreže te preventivna čišćenja predmetnih lokacija.
Dugoročnije i adekvatnije rješenje ovog problema podrazumijeva izmiještanje kanalizacione infrastrukture prema ul.Filipa Kovačevića. U saradnji sa nadležnim sekretarijatom za investicije Opštine Budva, planirano je da se uskoro započne sa ovim aktivnostima.
Takođe česte su i sanacije koje izaziva ljudski faktor odnosno nemar korisnika. S istim u vezi napominjemo da začepljenja odvoda u stanovima te nepropusnost kanalizacionih cijevi izaziva i bacanje bio nerazgradivih materijala poput vlažnih maramica. Teško raspadive supstance tako onemogućavaju normalno funkcionisanje našeg sistema. Zbog svega navedenog apelujemo na potrošače da ubuduće povedu više računa o svojim navikama kako bi izbjegli ovakve situacije i tako smanjili broj intervencija", naveili su iz budvanskog Vodovoda.
J.M.