15-03-2022

(VIDEO/FOTO) Organizacija žena Budve obilježila 30 godina postojanja

Organizacija žena Budve povodom obilježavanja 30 godina postojanja i rada, danas je u SMŠ "Danilo Kiš" pripremila Etno postavku ženskih ručnih radova i Školu spremanja tradicionalnih gastro specijaliteta, sa ciljem afirmacije i dodatne valorizacije nematerijalnog kulturnog dobra koje se ogleda u etnološkoj i gastronomskoj tradiciji Budve.


Foto: Portal RTV Budva - D.P./D.Č.

"Danas je predstavljen prvi projekat sa kojim obilježavamo ovu jubilarnu godinu, zahvaljujući Opštini Budva preko konkursa za NVO uz dobru saradnju sa SMŠ Danilo Kiš", istakla je predsjednica Organizacije žena Budve, Branka Čvorović.



"Udrženje Šefova kuhinje već 15 godina sarađuje sa Organizacijom žena Budve, i ta saradnja je vidljiva na svakom koraku", kazao je predsjednik Asocijacije Šefova kuhinja Crne Gore, Vuksan Vuko Mitrović.



Članice Organizacije žena su u sklopu "Škole tradicionalnih gastro specijaliteta" za učenike kuvarstva u školskoj kuhinji razvlačile tijesto, oblikovale i pržile ruštule i dijelile su recepte starih tradicionalnih slatkih specijaliteta.

Makarule su bile, a i dan danas su omiljeno jelo u Paštrovićima, a kako kaže domaćica Mira Radmilović, recept je porijeklom iz Venecije.







Kroštule, ruštule, fruštule ili hrstule su sve nazivi za tradicionalni primorski kolač. Ovaj mediteranski kolač se priprema dužinom celog Jadrana, od bokeljskih do dalmatinskih domaćica, a članica Organizacije žena Budve Slobodanka Boba Kentera, pokazala nam je kako se one prave.



Na Etno postavci prezentovan je paštrovski sto sa starinskim posuđem, stoljnjaci i prekrivači koji se čuvaju više od 150 godina, miljea, djelovi odjeće, posude za spremanje hrane i dio pokućstva koji odslikava okupljanje porodice za stolom, običaje i nekadašnji život ovog kraja.






O paštrovski stolu sa starinskim posuđem, stoljnjaci i prekrivači koji se čuvaju više od 150 godina, pezionerka Radmila Vujović, kazala je za portal RTV Budva da su su se ručno radili, te da su se čuvali i prenosili sa koljena na koljeno.

U nastavku pogledajte kako je izgledala današnja trpeza





D.Č.