Foto: Arhiva, Portal RTV Budva
"Vršnjačko nasilje je termin koji se često koristi posljednjih nekoliko godina", istakla je Sonja Radović, psiholog u Drugoj osnovnoj školi, te naglasila da u svakoj školi postoji vrsta nasilja.
Ona je objasnila da vršnjačko nasilje nije samo fizičko nasilje te da postoji emocionalno kao i seksualno nasilje.
Radović je dodala da je, po njenom mišljenju, i socijalna izolacija podoblik vršnjačkog nasilja.
U OŠ "S.M.LJubiša" zvanično prijavljenih slučajeva vršnjačkog nasilja nema, kazala je Sanja Vojinović, nastavnica pomenute ustanove.
Prema riječima Vojinović, vršnjačko nasilje je nešto što traje i što je u kontinuitetu, nešto što se odprilike zapusti u prvom dijelu pa kulminira ostavljajući nas da ne znamo gdje je početak.
"Organizovanim djelovanjem i pažnjom u školi prema učenicima smatram da se sve i svodi na neku razumnu mjeru", istakla je Vojinović.
Nastavnica OŠ "Mirko Srzentić" u Petrovcu, Ivana Kurtović, mišljenja je da u svakoj školi ima nasilja ali i da se dosta radi na tome da ga ne bude.
"Mogu da kažem da u ovoj školskoj godini zvanično nismo imali nijedan vid nasilja u školi", kazala je Kurtović.
Ona je takođe navela da je u timu za suzbijanje i spriječavanje nasilja i vandalizma u školi, te da je direktno upoznata sa svime što se dešava u školi.
Kurtović je dalje navela da je u prethodnim godinama bilo slučajeva nasilja, doduše ne tako eksplicitnih poput ovog u Baru.
Ona je istakla da se svi nastavnici trude da suzbiju i ono za šta pretpostavljaju da može proizvesti nasilje.
Opširnije u prilogu Nenada Pavićevića:
N.D.