Ilustracija, Foto: Pixabay
"Slučaj mladunčeta lava koji je pobjegao s privatnog posjeda u Budvi upozorava na puno složeniji problem - nezakonitu trgovinu divljim vrstama u Evropi", saopštila je WWF.
Zabrinuti su, kako su istakli, zbog vijesti o odbjeglom mladunčetu lava, koji posljednjih nekoliko dana luta šumama Crne Gore.
"Lav je navodno u privatnom vlasništvu stranog državljanina smještenog u Budvi, ali ne postoje podaci o njegovom uvozu, što ukazuje na to da je u zemlju najvjerojatnije ušao nezakonitim putem. Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore objavila je javni poziv za volontere koji će danas učestvovati u potrazi za mladim lavom", kazali su iz WWF-a.
Ističu da lavovi nijesu kućni ljubimci, a da pri udomljavanju lavova u opravdanim i zakonitim slučajevima potrebno je zadovoljiti brojne uslove za njihovo držanje u prostoru što sličnijim njihovom prirodnom okruženju.
"Iako postoje brojni zakoni kojima se kaznena djela protiv divljih vrsta regulišu, često u praksi ovakvi slučajevi prođu ispod radara zbog nedostatka kapaciteta i nedovoljne saradnje između institucija. Važno je uspostaviti efikasnu i trajnu saradnju između nadležnih institucija, povećati broj stručnjaka koji će se baviti isključivo ovom vrstom kaznenih djela, ali i edukovati javnost o njihovoj ozbiljnosti i posljedicama. Dužnost svih nas je prijavljivati zakonske prekršaje u životnoj sredini, uključujući krijumčarenje, krivolov i trovanje životinja, koji su često međusobno povezani”, kaže Snježana Malić-Limari iz WWF Adrije.
Evropske zemlje su vrlo često ciljna tržišta i područja tranzita velikih mački poput lava i tigra, kažu iz WWF-a.
Slučajevi poput ovoga, kako navode, jasno potvrđuju da su zločini protiv divljih vrsta ozbiljan problem i u našem regionu.
(portal RTCG)