Foto: Ministarstvo kulture i medija
Kulturna raznolikost je jedan od ključnih pojmova na kojima se temelji uticaj kulture u programima održivog društvenog razvoja, a ujedno je i mehanizam u borbi protiv negativnih efekata ekonomske, tehnološke i političke globalizacije.
Pojam raznolikost kulturnih izraza takođe afirmiše kulturnu politiku baziranu na poštovanju ljudskih prava, promociji interkulturnog dijaloga, borbu protiv svih oblika diskriminiacije, zaštitu jezika, kulturnog nasljeđa i kulturnih izraza manjinskih naroda, grupa i zajednica, multuikulturalizam i lingvističku raznolikost.
Na 33. sjednici Generalne konferencije Organizacije Ujedinjenih nacija za prosvjetu, nauku i kulturu, održane u Parizu od 3. do 21. oktobra 2005. godine, usvojena je Konvencija o zaštiti i promociji raznolikosti kulturnih izraza.Ovom prilikom, države članice su se usaglasile da će njegovati, poštovati i promovisati kulturne raznolikosti svojih država i šire, i podržati kulturno i kreativno stvaralaštvo, u cilju stvaranja što boljih uslova za kvalitetniji i inkluzivniji pristup svim navedenim obilježjima kulture.
Međunarodni fond za kulturnu raznolikost (IFCD) formiran je na osnovu člana 18. Konvencije, kojoj je Crna Gora pristupila 2008. godine, i time dobila priliku za uspostavljanje novih bilateralnih i multilateralnih sporazuma, kojima će politika kulturne raznolikosti biti afirmisana na međunarodnom nivou.
Ministarstvo kulture i medija poziva zainteresovane aktere iz oblasti kulture i kulturno-umjetničkog stvaralaštva, da pošalju svoje prijedloge projekata, programa i aktivnosti za obilježavanje dvadesetogodišnjice usvajanja ove konvencije, koja će se proslaviti 2025. godine.
Lokalni i nacionalni događaji koji će biti uključeni u program manifestacije treba da ukažu na značaj razvoja i podrške različitim kulturnim izrazima i sadržajima.
U program obilježavanja će biti uvršteni projekti koji:
• podstiču otkrivanje novih kulturnih industrija
• pružaju zaštitu kulturnih izraza od izumiranja, onih koji su ugroženi, ili kojima je potrebna hitna zaštita
• promovišu specifikum lokalnog jezika i tradicije
• promovišu rad umjetnika i kreativnih industrija
Prijedloge programa i aktivnosti možete slati do 20.01.2025., na mejl adresu tijana.vujovic@mku.gov.me.
Svi programi koji budu selektovani, naći će se na zvaničnom UNESCO sajtu.