“3D geofizičko snimanje površine blokova 30 i 26 završeno je u ponedjeljak u 22 sata i 30 minuta. Snimanje podmorja na ovim blokovima trajalo je devet dana rada i završeno je bez zastoja u radu”, navodi se u saopštenju Uprave.
Iz Uprave su kazali da su sve mjere zaštite životne sredine i monitoringa parametara životne sredine sprovedene u skladu sa Elaboratom o procjeni uticaja na životnu sredinu.
“Licencirani posmatrači morskih sisara i kornjača koji se nalaze na brodu Ramform Titan u periodu prikupljanja 3D geofizičkih podataka nijesu registrovali promjene koje bi mogle da ukažu na negativan uticaj snimanja na biodiverzitet mora. Pored toga u ovom periodu nije zabilježeno prisustvo morskih sisara i kornjača u 'sigurnosnoj' zoni”, dodaje se u saopštenju.
3D geofizičko istraživanje na blokovima 30 i 26 definisano je radnim programom ugovora o koncesiji koji je potpisan u martu 2017. godine sa grčkom kompanijom Energean.
„U narednom periodu slijedi obrada prikupljenih podataka, što će u konačnom rezultirati njihovom interpretacijom i konkretnim saznanjima o stanju ugljovodoničnog potencijala crnogorskog podmorja na blokovima 30 i 26”, zaključuje se u saopštenju.
Osim sa koncesionarom Energean, ugovor o koncesiji za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika potpisan je i sa koncesionarima Eni i Novatek.
Kompanija Shearwater je, za potrebe tog koncesionara, krajem prošle godine završila 3D geofizičko snimanje na blokovima pet, šest, devet i deset, a prvi podaci trebalo bi da budu dostupni tokom trećeg kvartala.