Foto: Cities After Dark/LinkedIn
Koordinator projekta Luka Mihailović i Marija Bokan aktivno su učestvovali u razmjeni iskustava i primjera dobre prakse sa evropskim partnerima, sa ciljem osmišljavanja održivih politika za noćni život i urbani razvoj.
Sastanak je započeo večernjim otvaranjem na Univerzitetu u Malagi, gdje su stručnjaci i lokalni predstavnici diskutovali o značaju noćne ekonomije u stvaranju dinamičnih i atraktivnih gradova. Tokom susreta razmatrano je više tema, ali se posebna pažnja posvetila načinima na koje međunarodni stručnjaci mogu doprinijeti unapređenju noćne ekonomije kroz konkretne primjere i inovativne pristupe.
Jedan od ključnih segmenata bio je posvećen obnovi urbanih sredina. Diskutovano je o transformaciji zapuštenih prostora, koji su se, zahvaljujući modernim urbanističkim planovima i luminarnom osvjetljenju, pretvorili u funkcionalne javne prostore. Ova inicijativa doprinijela je razvoju noćne ekonomije u Malagi i predstavlja primjer dobre prakse koji se može primijeniti u drugim gradovima.
Posebno je istaknuto da je ključno teorijske koncepte pretočiti u praksu. Konkretan primjer Malage uključuje rekonstrukciju prostora radi povećanja saobraćajne bezbjednosti, uvođenje brojnih pješačkih zona i osmišljavanje javnih prostora koji koriste i građanima i turistima.
Koordinator projekta, Luka Mihajlović, najavio je za Radio Budva naredne aktivnosti u okviru projekta "Gradovi kad padne mrak". “U okviru studijske posjete, planirane za jun ove godine, očekujemo da budemo domaćini partnerima projekta,” zaključio je Mihajlović.
Tekst priredila redakcija portala