Foto: Portal RTV Budva/arhiva
"Budva je i dalje atraktivna destinacija za kupce, ali se do realizacije kupoprodaje trenutno teže dolazi. Možemo reći da je prodaja u blagoj stagnaciji", ističe Ranković.
Cijene kvadrata u novogradnji su izuzetno visoke, a u ekskluzivnim zonama dostižu i do 10.000 eura po metru kvadratnom.
"Za region, slobodno možemo reći da imamo možda i najjače cijene. U zonama koje nisu u samoj blizini mora, 300-400 metara od obale, kao što su Rozino, Velje Vinogradi, novogradnja drži cijenu od 2.800 do 3.300 eura po metru kvadratnom. U ekskluzivnim zonama cijene se kreću od 4.500 do 10.000 eura po metru kvadratnom", objašnjava Ranković.
Ranković dodaje da je primjetan porast prodaje nekretnina putem kredita, ali da nije siguran da li je to rezultat aktivnijeg rada banaka ili povoljnijih kamatnih stopa.
"U ovom periodu imamo dosta prodaje na kredit. Da li su krediti aktivni, da li su se banke aktivirale ili su kamatne stope dobre, to stvarno ne znam, ali definitivno ima dosta prodaje preko kredita", navodi Ranković.
Ponuda stanova u ekskluzivnim zonama je ograničena, a vlasnici nekretnina u tim zonama ih prodaju samo u slučaju prijeke potrebe ili po nerealno visokim cijenama.
"U ekskluzivnoj zoni stanova za prodaju skoro da nema. Oni koji imaju stanove u tim zonama, prodaju ih samo kad im je prijeka potreba ili stavljaju nerealne cijene", kaže Ranković.
Na tržištu se mogu naći i jeftinije nekretnine u zgradama bez građevinske dozvole, ali one ne privlače interesovanje stranih kupaca.
"Ima nekih zgrada koje su bez građevinske dozvole, tu možete naći neke jeftinije nekretnine, ali to ne izaziva interesovanje stranaca", ističe Ranković.
Što se tiče kupaca, tradicionalna tržišta su sve manje zastupljena, a dominiraju turski državljani, uz povremeno interesovanje Čeha, Poljaka, Francuza i Amerikanaca.
"Većinom su klijenti sada i dalje Turci, nađu se tu neki Česi i Poljaci. Crna Gora se dičila da je proteklih par mjeseci, ne kažem, godinu dana, dosta Njemaca kupovalo. Međutim, Njemci su svi otišli na stranu Bara. Tako da, kod nas u samoj Budvi, da li možda reljefno ne odgovaraju, jer oni više vole prirodu, vole više da su negdje van urbane zone", objašnjava Ranković.
Posebno je primjetan trend povratka gastarbajtera koji žele da provedu penzionerske dane u Budvi.
"Mnogo je gastarbajtera povratnika koji su odlučili da im Budva bude destinacija za život. Zaradili su neku svoju penziju u inostranstvu, hoće da kupe ovdje nekretnine, odgovara im ta klima, more...", zaključuje Ranković.
Podsjećamo da je posljednji popis pokazao da se od 400.000 stanova u Crnoj Gori koristi tek oko 55 procenata, a da cijene kvadrata i rentiranja stalno rastu.
Tekst priredila redakcija Portala RTV Budva
Izvor: TV Budva