Odlikuje ga gorak ukus, pa se nekada koristio samo u ljekovite svrhe, dok u Italijanskoj i Francuskoj kuhinji nije počeo da se koristi u raznim specijalitetima poput čorbi i salata.
Nekada zanemaren korov između žutih cvjetova, danas je jedan od najmoćnijih prirodnih ljekova i ukusna namirnica koja pročišćuje cijelo telo.
Nožem lako možete izvući dugačke peteljke listova maslačka, operite ih, osušite i možete ih dva dana čuvati u frižideru.
Maslačak možete lako i gajiti u svojoj bašti, tako što ćete koren biljke presaditi, a nije mu potrebna dodatna njega. Najbolje je da to uradite u proljeće kada krenu mladi izdanci, a zaštitite ih tako što ćete ih prekriti folijom. trebalo bi da za oko 15 dana imate već zrele listove za salatu.
List maslačka sadrži gotovo sve važne hranljive materije: minerale, uključujući gvožđe, kalcijum, magnezijum, karotenoide (uglavnom beta-karoten), vitamine C i E, vitamine grupe B i mnoge druge supstance. Gorčina iz ove biljke podstiče lučenje sokova koji pospešuju probavu, aobilje vlakana sprečava dugo zadržavanje hrane u gastrointestinalnom traktu.
Kao snažan diuretik podstiče funkciju bubrega i drenažu vode, ubrzava metabolizam i funkciju svih žlijezda. Zbog toga se više kiseline izlučuje u stomaku, a više žuči izlučuje u dvanaestopalačno crijevo iz jetre i sokova pankreasa, što olakšava varenje teške i masne hrane.