Ilustracija, Foto: Pixabay
Solidarnost je prepoznata kao ključna vrijednost u međunarodnim odnosima 21. vijeka, posebno u kontekstu globalizacije i rastuće nejednakosti. U Milenijumskoj deklaraciji Ujedinjenih nacija iz 2000. godine, solidarnost je istaknuta kao temeljna vrijednost, naglašavajući da oni koji pate ili su najmanje privilegovani zaslužuju pomoć od onih koji imaju više.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2002. godine osnovala Svjetski fond solidarnosti s ciljem borbe protiv siromaštva i društvene nejednakosti, te podsticanja ravnomjernog socijalnog i ekonomskog razvoja širom svijeta. Od 2005. godine, 20. decembar se obilježava kao Međunarodni dan ljudske solidarnosti, promovišući kulturu solidarnosti i duh dijeljenja kao ključne elemente u borbi protiv siromaštva.
Ovaj dan pruža priliku da se proslavi jedinstvo u različitostima, podsjeti vlade na obaveze prema međunarodnim sporazumima, podigne svijest javnosti o važnosti solidarnosti i podstaknu nove inicijative za iskorjenjivanje siromaštva.
U duhu solidarnosti, Ujedinjene nacije se oslanjaju na saradnju u rješavanju međunarodnih problema ekonomskog, socijalnog, kulturnog ili humanitarnog karaktera, promovišući mir, ljudska prava i društveni i ekonomski razvoj.