15-01-2025

Mikroplastika u kesicama za čaj i zdravstveni rizici

Prema studiji objavljenoj u časopisu National Library of Medicine, ljudi godišnje unesu između 39.000 i 52.000 čestica mikroplastike, zavisno od pola i starosne dobi. Mikroplastika, koja se danas nalazi u brojnim proizvodima, uključujući i kesice za čaj, predstavlja rastući zdravstveni i ekološki problem.


Foto: Pexels

Kesica za čaj – skriveni izvor mikroplastike

Iako čaj često povezujemo sa zdravim životnim stilom, nova istraživanja ukazuju da plastične kesice za čaj, kada se izlože temperaturama većim od 95°C tokom pripreme, oslobađaju milijarde čestica mikroplastike i nanoplastike. Jedna šolja čaja može sadržati oko 11,6 milijardi mikroplastičnih i 3,1 milijardu nanoplastičnih čestica, prema objavljenom istraživanju.

Plastika koja se koristi u ovim kesicama, poput najlona i polipropilena, može ispuštati štetne hemikalije tokom zagrevanja, dok se čak i papirne čajne kesice često tretiraju materijama poput epihlorhidrina, supstance koja sprječava njihovo pucanje, ali može izazvati zdravstvene probleme.

Zdravstveni rizici

Mikroplastika se zadržava u organizmu, akumulirajući se u masnim tkivima i potencijalno izazivajući probleme kao što su hormonski poremećaji, toksičnost za reproduktivni sistem, rizik od raka, kao i metaboličke i neurološke disfunkcije. Takođe, istraživanja pokazuju da mikroplastika može prouzrokovati oksidativni stres, upale i oštećenja crijevne sluzokože, što negativno utiče na apsorpciju hranljivih materija i ravnotežu crijevne flore.

Posebno zabrinjava činjenica da mikroplastika na svojoj površini može nositi toksične hemikalije i patogene bakterije, čime dodatno ugrožava ljudski imuni sistem.

Kako smanjiti unos mikroplastike?

Stručnjaci preporučuju prelazak sa jednokratnih čajnih kesica na upotrebu čaja u rinfuzi, koji se priprema pomoću staklenih, metalnih ili keramičkih cjediljki. Ovo ne samo da smanjuje unos mikroplastike, već omogućava i autentičnije iskustvo uživanja u čaju. Kao alternativu, moguće je koristiti instant čajeve ili platnene čajne kesice.

Studija naglašava potrebu za detaljnijim istraživanjima o načinu oslobađanja mikroplastike iz proizvoda koji se izlažu visokim temperaturama, poput kesica za čaj. Dok nauka ne pruži konačne odgovore, prelazak na ekološke i zdravije alternative može biti korak ka smanjenju izloženosti mikroplastici.


Izvor: Adaptirano sa engleskog sa National Library of Medicine