09-12-2024

Mještani Svetog Stefana apeluju: Hoće li država konačno reagovati?

Budva, nekada sinonim za turistički raj na crnogorskom primorju, danas se suočava sa ozbiljnim izazovima vezanim za sudbinu Svetog Stefana, dragulja naše rivijere. Mještani mjesne zajednice Sveti Stefan u više navrata su tokom 2024. godine uputili apel državnim institucijama da riješe status ovog prestižnog kompleksa, no, osim praznih obećanja, konkretni koraci izostaju.

Mještani Svetog Stefana apeluju: Hoće li država konačno reagovati? | Radio Televizija Budva

Foto: Portal RTV Budva/arhiva

Slobodanka Boba Kentera, članica Savjeta Mjesne zajednice Sveti Stefan je, gostujući u jutarnjem programu TV Budva, istakla da su mještani u februaru ove godine zvanično uputili poziv na adresu predsjednika države i drugih nadležnih tijela, tražeći hitno rješavanje problema.

„Do danas nije preduzeto ništa konkretno. Osjećamo se izdano i zapostavljeno, i postavljamo pitanje šta je potrebno da bi se stvari pomjerile sa mrtve tačke“, rekla je Kentera.

Uprkos dodatnim urgencijama upućehih ka Ministarstvu turizma i predsjedniku Skupštine, odgovori i dalje izostaju. Kentera ističe da je ekonomska šteta koju trpe mještani neodrživa i upozorava da sledeća turistička sezona ne smije započeti bez rješavanja osnovnih problema.

„Prošla sezona završena je uz ogromne napore samih mještana, koji su maltene sami čistili plaže i naselje kako bi gostima pružili koliko-toliko pristojan doživljaj. Ponižavajuće je kada gost stigne i zatekne zarđali katanac na kapiji Svetog Stefana“, dodaje Kentera.

Ističe i da je infrastruktura u lošem stanju.

„Za 31 godinu koliko živim ovdje, nije urađen nijedan infrastrukturni projekat. Ovo je zaista zločin prema mjestu koje je nekada bilo ponos Crne Gore“, naglasila je.

Mještani Svetog Stefana insistiraju na podršci lokalne zajednice i državnog vrha.

„Budva je naša kuća, i turizam je osnovna privredna grana našeg područja. Vrijeme je da se politika i lični interesi ostave po strani, a problemi Svetog Stefana stave u fokus. Svako treba da počne od svog dvorišta. Bacanje smeća gdje mu nije mjesto, neodgovorno ponašanje – to je najmanje što možemo promijeniti kako bismo pomogli svojoj zajednici“, kaže Kentera.

Predstavnici mjesne zajednice naglasili su da su spremni na radikalnije mjere ukoliko se problemi ne počnu rješavati.

„Ne želimo revolucije, ali ako država nastavi da bude gluva, moraćemo da reagujemo drugačije,“ upozorava Kentera.

Podsjećamo da se problem oko otvaranja grad hotela "Sveti Stefan" odnosi na spor između zakupca, kompanije "Adriatic Properties" i države. Konflikt je nastao zbog nesuglasica oko funkcionisanja Kraljičine plaže i staze koja povezuje plažu sa spa-centrom u Miločerskom parku. "Aman", hotelski operator, nije u mogućnosti da garantuje sigurnost i privatnost gostima zbog nesređenih uslova na plaži i stazi, što je glavni razlog za zatvaranje hotela.

Spor je počeo 2021. godine, kada su mještani polomili ogradu na Kraljičinoj plaži, a Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom naložilo uklanjanje ograde, što je omogućilo slobodan pristup stazi. "Adriatic Properties" je tražio garancije od države da se ovakvi incidenti neće ponoviti, ali ih nije dobio, što je dovelo do pokretanja arbitražnog postupka pred međunarodnim sudom u Londonu, vrijednog 100 miliona eura.

Ni za ovu sezonu nije bilo dogovora, "Aman" nije otvorio hotel dok se ne riješe sigurnosna pitanja, dok je Vlada predlagala raskid ugovora sa "Adriatic Properties" ukoliko grad hotel "Sveti Stefan" ne bude otvoren.

Opširnije u video snimku:



Tekst priredila redakcija portala RTB