20-11-2024

Petrovac: Obuka o prepoznavanju govora mržnje i etičkom izvještavanju o osobama sa invaliditetom

U Petrovcu je održana obuka posvećena prepoznavanju i sprječavanju govora mržnje, kao i standardima za odgovorno izvještavanje o osobama sa invaliditetom i marginalizovanim grupama. Dvodnevni događaj organizovan je sa ciljem unapređenja profesionalnih medijskih vještina i podizanja svijesti o važnosti inkluzivnog jezika i etičkog pristupa novinarskom radu.

Petrovac: Obuka o prepoznavanju govora mržnje i etičkom izvještavanju o osobama sa invaliditetom | Radio Televizija Budva

Foto: printscreen/yt

Drugi dan obuke obilježilo je predavanje Marine Vujačić iz Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore. Vujačić je istakla značaj inkluzivnog jezika i izbjegavanja stereotipa u izvještavanju o osobama sa invaliditetom.

„Invaliditet se često posmatra kao nešto negativno i neprihvatljivo. Međutim, kroz pravilno izvještavanje, zasnovano na principima ljudskih prava, mediji mogu doprinijeti promjeni ovih stavova“, rekla je Vujačić u izjavi za TV Budva.

Ona je upozorila na štetne posljedice senzacionalizma u medijima, naglašavajući da samo poštovanje ljudskih prava donosi dugoročne pozitivne promjene.

Elvis Beriša, direktor organizacije „Koračajte sa nama,“ govorio je o pristupu novinara temama koje se tiču marginalizovanih zajednica, sa posebnim fokusom na romsku populaciju.

„Medijsko izvještavanje o Romima se značajno promijenilo u posljednjih nekoliko godina. Više nema senzacionalističkih naslova, ali nedostaje analitičkih priloga koji kritički sagledavaju državne politike prema romskoj zajednici,“ kazao je Beriša za TV Budva.

On je pozvao medijske radnike da budu proaktivni u kreiranju sadržaja koji će pratiti i analizirati inkluzivne politike, ne samo tokom važnih datuma, već kontinuirano.

Obuka je još jednom ukazala na ključnu ulogu medija u kreiranju inkluzivnog društva. Pored podizanja svijesti o važnosti etičkog i odgovornog izvještavanja, cilj je bio osnažiti novinare da kroz svoj rad doprinose boljem razumijevanju i prihvatanju marginalizovanih grupa, promovišući jednakost i ljudska prava.

Ovakve edukacije predstavljaju značajan korak ka unapređenju medijskog prostora u Crnoj Gori, postavljajući visoke standarde za profesionalizam i odgovornost u izvještavanju.

Tekst priredila redakcija portala RTB