Ova ukusna i nutritivno bogata namirnica, osim što je zdrava za jetru, bubrege i pluća te sadrži svega 43 kalorije, zbog čega je idealna za reguliranje tjelesne težine, smatra se vaoma cijenjenim delikatesom u kulinarstvu.
'Carsko povrće' kako ih ponekad nazivaju, šparoge su dobile nadimak zahvaljujući popularnosti koju su stekle još u rimsko doba, kada su podanici odlazili u berbu šparoga za careve, a danas su poznate kao jedne od najzdravijih namirnica svijeta i prava kulinarska podlastica.
Zbog svoje visoke nutritivne vrijednosti i siromašnog kalorijskog sastava, šparoge su idealne za pripremu laganih, zdravih jela tokom proljeća i ljeta dok traje sezona branja divljih zelenih šparoga. Jedna orisječna veza šparoga ima svega 43 kalorije pa je ta namirnica idealna ako želite redukovati prehranu i pripaziti na kilažu.
Šparoge potiču iz porodice ljiljana, a danas postoji preko 300 vrsta šparoga, od kojih je samo 20 jestivih.
Osim zelenih šparoga koje mogu narasti do 20 centimetara visine, postoje i bijele šparoge koje su puno skuplje, s obzirom na to da se izdanci čuvaju pokriveni od Sunca kako bi se spriječio nastanak hlorofila koji šparogama daje zelenu boju. Mnogo rjeđe su ljubičaste šparoge koje ukusom podsjećaju na voće te su najukusnije svježe, dok kuvanjem gube svoju ljubičastu boju.
Mladi izdanci šparoge sadrže 90% vode, manje količine vitamina C i E te su bogate vitaminom A, B i K. Biljka sadrži i eterično ulje, aminokiseline asparagin, tirozin, vanilin, arsen, jantarnu kiselinu, gvožđe, fosfor, kalcij, mangan, nešto šećera i merkaptan koji urinu daje karakterističan i jak miris.
Šparoge su veoma zdrave za normalan rad jetre, bubrega i pluća, a odlične su i za dijetalnu ishranu kod oboljelih od dijabetesa. Konzumacija divljih šparoga pomaže protiv hroničnog bronhitisa, bubrežnog kamenca, anemije, dijabetesa, odstranjuje žuticu i čisti bubrege i urinarne kanale.
Zbog bogatog izvora vitamina K, kalcijuma te magnezijuma, šparoge su važne za jačanje kostiju, a sadrže i gvožđe koje je neophodno za zdravu krvnu sliku. Izdanci su bogat izbor bjelančevina i dijetalnih vlakana te imaju jak detoksikacijski učinak. Sadrže inulin prebiotik koji potiče razvoj dobrih bakterija i neutralizuje loše bakterije.
Zahvaljujući folnoj kiselini za koju je utvrđeno da smanjuje broj srčanih udara za 10 posto, šparoge su izrazito zdrave za razvoj fetusa te se preporučuju trudnicama, a folna kiselina i glutamin zajedno pomažu tijelu u zaštiti od karcinoma.
Iako šparoge imaju velikaa ljekovita svojstva te se koriste u proizvodnji kozmetičkih preparata, njihova najpoznatija i najpopularnija upotreba je u kulinarstvu. Mladi izdanci divlje šparoge smatraju se gurmanskom hranom, a pripremaju se svježe ili kratko termički obrađene dok ne omekšaju, najčešće kao dodatak salatama, rižotima i tjestenini, uz kajganu ili kao prilog mesnim i ribljim jelima.
Postoji obilje recepata i načina pripreme ove ukusne proljećne namirnice koja se u prirodi može pronaći već od marta pa sve do juna, iako najzdraviji način pripreme podrazumijeva što kraću termičku obradu kako bi se sačuvala maksimalna količina nutrijenata. Preporučeno vrijeme dinstanja ili kuvanja šparoga na pari je ne duže od 5 minuta.
Šparoge možete služiti kao prilog jelima, obarene ili blago izdinstane, kao salatu ili sa jajima te preko njih ispržiti kajganu.