Foto: Nadpop Kojović, Arhiva
O ovoj temi je za TV Budva govorila i direktorica JU Grad Teatar, Milena Lubarda-Marojević, ističući da ovogodišnja poruka više nego ikada komunicira sa svakim pojedincem na drugačiji način, jer se suočava sa izazovima tehnologije, otuđenosti i redefinisanja ljudskog postojanja.
Foto: Arhiva
Pored toga, jedan od ključnih odjeka ovogodišnje pozorišne poruke jeste i inicijativa za izgradnju kulturnog centra u Budvi, koja bi omogućila jačanje izvođačkih umjetnosti i dala prostor novim generacijama glumaca, reditelja i stvaralaca.
„Lokalna poruka na ovaj dan bila bi apel za što hitniju realizaciju ovog projekta, kako bismo napokon imali prostor za sopstvene predstave i različite estetske izraze“, dodaje Lubarda Marojević.
Od kraja 80-ih godina prošlog vijeka, Budva je bila važna pozornica za afirmaciju jugoslovenskih i regionalnih glumačkih velikana. Danas, dok nove generacije profesionalaca stasavaju, neophodno je osigurati adekvatne uslove za njihov rad.
„Idealno bi bilo da mladi ljudi imaju priliku da ostanu i stvaraju u svom gradu, umjesto da odlaze drugdje u potrazi za profesionalnim angažmanom. Budvanski Grad teatar posljednjih sedam godina insistira da u pozorišne produkcije budu uključeni autori i glumci iz Crne Gore“, navodi Lubarda Marojević.
U okviru obilježavanja Svjetskog dana pozorišta, na sceni KIC-a “Budo Tomović” u Podgorici izvedena je predstava „Nadpop Kojović“ u režiji Vide Ognjenović. Ova koprodukcija Gradskog pozorišta Podgorica i Grada teatra posvećena je Antunu Kojoviću (1751–1845), nezaboravnom budvanskom hroničaru, čiji je rad ostavio dubok trag u kulturnoj istoriji regiona.
Portal RTB