Foto: Portal RTB
Prema riječima URBACT eksperta Simona d’Antonija, odluka Praga dio je šire strategije za smanjenje prekomjernog turizma i ponašanja koje negativno utiče na lokalnu zajednicu. Zabranom grupnih tura u kasnim satima, Prag želi da obezbijedi da javni prostori ostanu prijatni i bezbjedni kako za stanovnike, tako i za posjetioce grada. Takođe, ova mjera ima za cilj privlačenje raznovrsnijeg spektra turista koji cijene kulturu, arhitekturu i istoriju Praga, a ne samo njegov noćni život.
O ovim temama se nedavno razgovaralo na razmjeni iskustava između Praga i Đenove u okviru Evropske urbane inicijative, koja je doprinijela mrežama poput Gradovi kad padne mrak URBACT-a, čiji je Opština Budva dio. Ova razmjena pružila je uvide u to kako upravljati noćnom ekonomijom, a istovremeno osigurati da gradovi ostanu privlačni i za stanovnike i za turiste. Ključna poruka iz iskustva Praga jeste značaj raznolikosti turističke ponude, ne samo u pogledu aktivnosti, već i u tome kako se turizam raspoređuje prostorno i vremenski.
Pored toga, kao dio mreže koja se bavi održivim turizmom, Budva je u dobroj poziciji da usvoji najbolje prakse drugih evropskih gradova. Ove inicijative ističu održivi turizam kroz upravljanje načinom i vremenom u kojem turisti doživljavaju grad, što može da podrazumijeva podsticanje dnevnih tura, promociju manje posjećenih područja Budve i ponudu noćne zabave koja je više fokusirana na kulturu nego na večernje izlaske.
Takođe, na ovaj način Budva ima mogućnost da razvija svoju kulturnu muzičku scenu, kao dio noćne ponude grada. Organizacija koncerata i muzičkih festivala sa lokalnim i međunarodnim umjetnicima može biti odličan način da se privuče publika koja traži kulturne događaje. Na ovaj način, Budva može da proširi svoju turističku ponudu, stvarajući balans između zabave i kulture, čime bi se istovremeno smanjio pritisak na noćne klubove.
Kako bi Budva ostala privlačna destinacija, neophodno je nastaviti sa izgradnjom strategije zasnovane na ovim i sličnim uvidima. Postizanje ravnoteže između turističke ekonomije i poštovanja lokalnog načina života je ključno za upravljanje budućnošću noćnog života grada.
Uz odgovorno planiranje, razvoj kulturne ponude i saradnju sa drugim gradovima širom Evrope, Budva može da se razvija kao destinacija koja nudi ponešto za svakoga, zadržavajući kvalitet života za svoje stanovnike.
Izvor: URBACT Cities After Dark, Simone d’Antonio/LinkedIn
M.O.